10 nippi alustamaks aluselise toitumisega

Süües happelist toitu, tekivad organismis toksilised happelised jäägid, mis soodustavad erinevate degeneratiivsete haiguste teket. Selliste haiguste hulka kuuluvad diabeet, multiskleroos ja isegi vähk.

Selleks, et saavutada organismis pH-tasakaal, tuleb suurendada aluseliste toiduainete tarbimist.

10 nippi, kuidas alustada aluselise toitumisega:

  1. Hoia pH tasakaalus. Jälgi, et toidukorrad sisaldaksid valdaval määral aluselisi toiduaineid. Toidukord võiks sisaldada 70% aluselisi ja 30% happelisi toiduaineid. Sel juhul ei teki olukorda, kus kehasse koguneksid üleliigsed happelised jäägid.
  2. Hoidu valgest jahust ja riisist. Valgele nisujahule on võimalik leida mitmeid suurepäraseid asendusi, näiteks tatra- või speltanisujahu.
  3. Loobu magusast. Maiustused on üks suuremaid toiduainegruppe, mis jätab kehasse mürgiseid happelisi jääke. Asenda maiustused järk-järgult looduslikult magusate puuviljade ja marjadega.
  4. Asenda lehmapiim taimse piimaga. Piimatooted põhjustavad samuti happelist keskkonda. Siinkohal on mõeldud kõiki piimatooteid alustades juustust ja lõpetades jäätisega. Lehmapiima annab väga hõlpsalt asendada nt soja-, kookos- või mandlipiimaga.
  5. Loobu pärmist. Loobuma peaks nii pärmist kui ka leivast-saiast. Asendus oleks õhukesed pärmivabad leivad (nt lavašš).
  6. Asenda kastmed. Paljudes igapäevaselt kasutatavates kastmetes on suurel hulgal suhkrut ja muid happelist keskkonda põhjustavaid aineid. Sellisteks kastmeteks on ketšup, majonees ja kõik võimalikud valmis kastmed. Tervislik asendus kastmetele on külmpressitud õlid koos erinevate lisanditega, milleks on sibul, küüslauk, erinevad maitseained.
  7. Vähenda magusaid puuvilju. Minnes maiustustelt üle puuviljadele, hakka jälgima ka tarbitavate puuviljade kogust. Puuvilju pole vaja menüüst täiesti välja jätta, küll aga tuleks tarbida neid mõõdukalt. Paljudes puuviljades on peale kasulike vitamiinide ka suur hulk suhkrut. See pole küll nii kahjulik, kui rafineeritud suhkur, kuid tekitab sellegipoolest maos käärimisprotsessi. Puuviljadest on kõige paremad tsitruselised.
  8. Eelisjärjekorras toortoit. Toidu kuumtöötlemisel hävivad paljud bioaktiivsed ained ning toit muutub seeläbi raskemini seeditavaks. Proovi vältida liigselt kuumutatud toitu. Kindlasti ei tohiks tarbida pruunistunud ja krõbedaid toite, milles on suur hulk toksilisi aineid.
  9. Asenda liha kala ja pähklitega. Liha tuleks asendada valgurikaste taimsete toiduainetega või kalaga.
  10. Väldi negatiivseid mõtteid ja tundeid. Mitte ainult toit ei tekita kehas happelist keskkonda, vaid seda teevad ka negatiivsed mõtted ja tunded. Enesehaletsus, süütunne ja viha on näited sellest, kuidas ka mõtteviis võib tekitada happelisi jääke.

Jälgides neid kümmet lihtsat nippi leiad tee tervisliku organismini. Juhul kui mõnest toiduainest loobuda on su jaoks liialt raske, siis aitab happelist keskkonda neutraliseerida aluselise soola kasutamine oma igapäevase menüü osana. Soolade valiku leiad meie e-poest!

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga